Sú hrejivé, antibakteriálne a nadýchané ako obláčik. Také sú štýlové merino deky od značky MoaMi.

Obrie merino deky sa tešia veľkej obľube najmä vďaka štýlovosti, poznáte však aj ich výhody? V článku sa dozviete o všetkých prednostiach týchto neskutočne krásnych produktov, za ktorými stojí značka MoaMi. V rozhovore so spoluzakladateľkou značky Monikou sa dozviete aj o tom, ako sa zrodil nápad začať podnikať s merino dekami či aká je starostlivosť o tieto nadýchané obláčiky. Pohodlne sa usaďte a prečítajte si celý rozhovor.

Koľko už pôsobí na trhu vaša značka a prečo ste sa rozhodli pre názov Moami?

Prvé myšlienky o začiatku podnikania vznikli na jeseň 2017, no konečné rozhodnutie ísť naozaj do toho padlo začiatkom roka 2018. Pri vzniku novej značky je samotný názov a logo veľmi dôležité. Názov našej značky MoaMi vznikol úplne náhodne, spojením našich krstných mien Monika a Miroslav. Myslím, že to znie dobre. 😊

Merino deka, zdroj: Moami
Monika, aké boli vaše začiatky v podnikaní? Čo bolo najťažšie?

Na začiatku sme sa zľakli pôvodnej investície. Ovčia merino vlna je sama o sebe drahá záležitosť a my sme potrebovali nakúpiť zásoby, aby sme produkty mohli vyrobiť, nafotiť a predávať.
Ďalším strašiakom bolo pre nás vybaviť všetko, čo je potrebné pre začiatok podnikania. Od oprávnenia až po samotný e-shop. Boli sme mladý pár a všetko sme sa učili za pochodu.

Čo vás viedlo k výrobe merino diek?

Pravdupovediac to, že som ju nemala kde kúpiť. Na sociálnej sieti som plne náhodou u jednej zahraničnej influencerky natrafila na post s obrou merino dekou. Bola to láska na prvý pohľad a ihneď som si ju chcela kúpiť. Čo ma odradilo, bola príliš vysoká cena a suma za poštovné zo zahraničia…
Ani po uplynutí pár dní, som na tú čarovnú veľkú deku nemohla prestať myslieť, stále som mala v hlave to, ako som v nej schúlená a ako strašne by som ju chcela mať doma.
Vtedy prišla tá myšlienka, ktorá ma viedla k tej zlomovej: „Hm, nedokázala by som si deku vyrobiť sama? A ak áno, prečo by som je mohla vyrobiť a pre ostatných? Určite to môže byť lacnejšie a aj na Slovensku dostupnejšie…“

Výrobky z ovčej vlny dokážu regulovať teplotu tela, čo znamená, že vám pod nimi nikdy nebude príliš teplo alebo chladno. Navyše sa nespotíte a je vhodná pre alergikov. Samotné merino je len plemeno ovečky, ktorá má v kožušine dlhšie a jemnejšie vlákna.

Prečo práve merino vlna?

Je to prírodný materiál so super vlastnosťami. Výrobky z ovčej vlny dokážu regulovať teplotu tela, čo znamená, že vám pod nimi nikdy nebude príliš teplo alebo chladno. Navyše sa nespotíte a je vhodná pre alergikov. Merino je plemeno ovečky, ktorá má v kožušine dlhšie a jemnejšie vlákna.
Taktiež musím dodať, že v období začiatku nášho podnikania bola merino vlna jediná dostupná obria priadza na svetovom trhu.

merino deky sú v rozličných farebných prevedeniach a veľkostiach, zdroj: Moami
Aká je práca s týmto materiálom a odkiaľ je merino, z ktorej sú vaše deky?

Vlna je jednoducho láska a zvykla som si na prácu s ňou.
Naša vlna sa získava z merino ovečiek chovaných v Európe. Taktiež aj samotné spracovanie ovčej kožušinky do stavu použiteľnej priadze v obrovskom množstve odtieňov sa deje v EÚ. Takže žiadna Čína.

Povedzme si niečo o hlavných výhodách merino vlny. Aké je merino v porovnaní s inými materiálmi ?

Ako som už spomínala, určite sú to najmä jej super vlastnosti ako termoregulácia a hypoalergénnosť. Pracujeme aj s bavlnenou puffy priadzou z polyesteru, deky z nej sú veľmi príjemné na dotyk. Merino deka je u nás určite najžiadanejšia, hoci medzi jej negatíva môže patriť aj to, že si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Vlna sa totiž nemôže prať v práčke a pri šúchaní sa tvoria žmolky rovnako, ako na vlnenom svetri.

vpravo Monika, jedna zo zakladateľov značky Moami

VÝHODY MERINO V KOCKE:

  •  termoregulácia – merino neustále udržiava komfortnú telesnú teplotu nezávisle na tom, či je zima alebo teplo a odvádza t tela prebytočnú vlhkosť.
  • merino vlna nezapácha a je hypoalergénna – tajomstvo sa ukrýva v jedinečnej štruktúre vlákna, ktoré neposkytuje baktériám priateľské prostredie a navyše lanolín, ktorým je vlákno pokryté, má antibakteriálne a protiplesňové účinky.
  • je mäkké, príjemné k pokožke a elastické – jemné vlákna neškriabu pokožku a výborne sa nosia aj priamo na tele. Vlákna sú prirodzene elastické, preto sa merino príjemne aj nosí ako forma oblečenia.
  • nenáročné na údržbu –  merino vlnu stačí prať minimálne, keďže nezapácha a vďaka lanolínu je odolné aj voči zašpineniu, stačí deku dobre vyvetrať.
  • je ekologické a vymyslené samotnou prírodou – vlna je 100% prírodný a udržateľný materiál. Dá sa jednoducho skompostovať a nevytvorí tak zbytočný odpad. (zdroj: www.foggywear.sk)
merino deka, zdroj: Moami

 

Prezradíte nám, ktorý produkt je vaša srdcovka?

Všetky! Tie menšie rozmery preto, lebo ich vieme upliesť v pomerne krátkom čase a tie veľké z toho dôvodu, že pri balení nás vždy objímu. Akoby ďakovali za to, že sú. 😊

Aký je u zákazníkov najvyhľadávanejší rozmer deky?

Zákazníci majú najradšej deku UNI s rozmermi 100x140cm. Je to naozaj univerzálny rozmer pre deti i dospelých a predávame ju vo viacerých farebných prevedeniach.

merino deky sú aj skvelým darčekom pod stromček, zdroj: Moami

Prečítajte si aj náš rozhovor so značkou Muranske o láske k drevu a k prírode.

Mali ste aj nejakú špeciálnu požiadavku od zákazníka?

Mávame ich pravidelne. Zákazníkom vieme vyrobiť deku presne podľa ich požiadaviek. Či by už malo ísť o iný vzor, veľkosť alebo o kombináciu viacerých farieb, vždy to odkomunikujeme, aby to viedlo k spokojnosti zákazníka.

Snažíme sa, aby naša značka MoaMi evokovala luxus.

Predpokladáme, že aktuálne zimné mesiace sú hlavnou sezónou, ak ide o predaj merino diek a vankúšikov. Ako zvládate letnú sezónu?

Samozrejme, zimná sezóna je najsilnejšia, ale leto tiež nemusí byť zlé. Mali sme letnú sezónu, ktorá takmer prekonala tú predvianočnú. Veľmi to záleží od celkovej situácie. Tento rok to pre COVID-19 a jeho súvislosti nebolo v lete také silné.

Čo plánujete so značkou do budúcna?

Snažíme sa, aby naša značka MoaMi evokovala luxus. Mali sme už zopár nápadov, kde sme sa chceli zamerať na úplne iný sortiment vo veľmi vysokej kvalite, ktorý by zachoval ideu pletených prvkov, takže uvidíme, či sa to podarí.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí stále váhajú či začať podnikať?

Iba toľko, že v živote budete viac ľutovať veci, ktoré vôbec neskúsite.

deky nájdete aj v príjemných zemitých odtieňoch, zdroj: Moami

Ďakujeme Monike za príjemný rozhovor a držíme jej so značkou MoaMi palce. Pevne veríme, že nás čoskoro prekvapí hrejivými novinkami, ktoré budú stáť za to 🙂

Tím Robene.sk

Sú hrejivé, antibakteriálne a nadýchané ako obláčik. Také sú štýlové merino deky od značky MoaMi.
Prejsť na začiatok