Po 15 rokoch rokoch v korporáte sa Katka vrátila k umeniu. Otvorila si vlastný ateliér, kde vám pomôže odhodiť zábrany a mať z maľby skutočný zážitok.

Maliarka Katarína Sujová Kalmanová nám prezradila, aká bola jej cesta k maľbe a aká bola jej dráha umelca. Dozviete sa ako reaguje na trendy v umení a tiež prezradila, čo vás čaká, ak navštívite jej zážitkové kurzy na rozvoj kreativity, ktoré sme si vyskúšali aj my. Začítajte sa do príbehu umelkyne, ktorá sa nebojí plniť si svoj sen.

Katka, predstav sa nám v krátkosti. Ako si sa dostala na dráhu umelkyne?

Už od detstva som mala veľmi blízko k móde a umeniu, neskôr som sa rozhodla ísť cestou výtvarného umenia. Vyštudovala som Pedagogickú fakultu v Nitre zameranú na výtvarnú tvorbu v kombinácii s anglickým jazykom, ktoré sa ukázali neskôr ako správna voľba. Po škole som si našla prácu v marketingovej sfére, v ktorej som zostala dlhých 15 rokov. Zlom prišiel, keď som z tejto práce odišla a stala som sa živnostníčkou. Začala som sa postupne navracať k maľbe a s jednou známou sme si otvorili náš malý ateliérik. Vtedy som sa začala viac venovať sebe a maľovaniu, avšak začiatky vôbec neboli ľahké. Postupne si moju tvorbu na sociálnych sieťach všímali aj známi.

Ďalší dôležitý medzník prišiel, keď sa mi narodil môj syn. Kamarátka ma povzbudila usporiadať pre známe a blízke okolie kurzy maľovania. Tieto naše stretnutia boli čoraz častejšie a takto som sa pomaly dostala k tomu, čo robím dodnes. Moja tvorba sa dostávala čoraz viac do popredia. Bolo to veľmi pekné obdobie v mojom živote, z ktorého vznikli aj nové priateľstvá. Pred dvomi rokmi som začala hľadať priestor pre svoj vlastný ateliér, ktorý sa stál skutočnosťou a dnes sa v ňou môžeme rozprávať a tvoriť.

v ateliéri u Katky je cítiť kreatívnu atmosféru všade kam pozriete, zdroj: Simona Ščibravá, Robene.sk

V mojej tvorbe ma navyše veľmi ovplyvnil aj štúdium arteterapie u profesorky Slávky Šickovej, ktorá zmenila aj môj pohľad na maľbu. Arteterapia mi pomohla lepšie sa naladiť na ľudí, ktorí sa prídu do ateliéru uvoľniť a prekonať staré presvedčenia napríklad o tom, že nevedia maľovať. Snažím sa, aby mali ľudia z maľby u mňa zážitok, aby zahodili všetky zábrany a tešili sa z toho, že si niečo pekné vytvoria a odnesú domov, na čo budú s láskou spomínať.

Zatiaľ sa mi nestalo, že by do ateliéru prišiel človek, ktorý by bol nespokojný alebo by sme si vyslovene nesadli. Priťahujem si zákazníkov a ľudí nastavených na podobnú vlnovú dĺžku. Veľmi rada pracujem s ľuďmi, je to pre mňa forma relaxu, je to obohacujúce na oboch stranách – popri tvorení sa vždy aj rozprávame a spoznávame.

Predstav nám techniku svojej maľby a ako by si svoju tvorbu definovala

Veľmi rada pracujem s akrylom a moja najobľúbenejšia technika, ktorú používam je mixed media  – ide o kombináciu rôznych štýlov v a techník dokopy. Kombinujem napríklad koláž s maľbou, akvarel s akrylom, suchý pastel a iné. Vo svojej práci rada vrstvím a experimentujem s technikami.

Ľudia mi často hovoria, že cítia z obrazov môj rukopis, ktorý ma definuje.

detail obrazu od K. Kalmanovej, zdroj: Simona Ščibravá, Robene.sk
Je tvoja tvorba na zákazku alebo ľudia kupujú už hotové obrazy?

Ľudia viac kupujú moje už namaľované obrazy, ale nebránim sa ani zákazkovej tvorbe. Musím povedať, že doteraz som predala viac namaľovaných obrazov ako vytvorila na zákazku.

Zatiaľ som mala len také objednávky, kde mi zákazník dal vždy voľnú ruku. Sú ľudia, ktorí majú predstavu o rozmere obrazu, ale nenašli ho v mojom portfóliu, alebo sa im dané kombinácie páčia a radi by mali odo mňa niečo v danej farebnej škále. Keď je už obraz takmer hotový, posielam náhľad klientovi, či niektorej farby nepridať viacej alebo niektorej menej. Niekedy potrebujú neštandardný typ plátna. Stretneme sa a dohodneme si farebnú škálu a začínam tvoriť.

obraz Chyť ma od K. Kalmanovej, zdroj: Robenes.sk

Stáva sa mi aj, že už je už konkrétny obraz predaný a požiadajú ma maľovať niečo podobné. Niektoré moje obrazy oslovia ľudí viackrát, aj keď vedia že je už predaný. Nerada sa nechávam obmedzovať a obmieňam farebnosť. Ľudia mi často hovoria, že cítia z obrazov môj rukopis, ktorý ma definuje.

Máš problém vzdať sa už vytvorených obrazov?

Kedysi to tak bolo, ale dnes už nie. Obrazy nemaľujem pre seba, ale maľujem ich už v nastavení, že sú pre niekoho. Nedržím sa teda žiadneho obrazu. Niekedy maľujem obraz, ktorý ešte neviem pre koho bude. Vkladám do nich pozitívnu energiu a najväčšiu satisfakciu mám, keď človek, ktorý si kúpi môj obraz, má z neho doma radosť. To je pre mňa najväčšie zadosťučinenie.

abstraktné obrazy na plátne od K. Kalmanovej, zdroj: Robene.sk
Koľko trvá maľba jedného obrazu?

Ak by som to mala zovšeobecniť, zvyčajne je obraz hotový do 3-7 dní, samozrejme závisí hlavne od formátu, od doby schnutia, vrstvenia či použitých techník.

Ako ťa ovplyvňujú trendy?

Dnes sa už nenechávam strhnúť trendami tak, ako to bolo v mojich začiatkoch, ale keď som bola mladšia, tak som trendy veľmi sledovala a obdivovala. Časom som si začala byť viac istá sama sebou, a o tom to je. Snažím sa do svojej tvorby dať samu seba a táto autenticita pritiahne vždy  správneho zákazníka. Naučila som sa techniky a to bolo v začiatkoch veľmi dôležité. Trendy sú vždy nejaké farby a tvary, ale keď ich tak necítim, tak by som šla zbytočne proti sebe.

v ateliéri u Katky, zdroj: Simona Ščibravá, Robene.sk
Kto je tvoj typický zákazník?

Mojim zákazníkom je každý človek, ktorého nadchne moja tvorba a rezonuje s ňou. Keď namaľujem obrazy, málokedy sa stane, že každý sa hneď predá. Niekedy obraz stojí zopár rokov a svojho majiteľa si nájde až časom. Moja práca určite nie je pre každého, ale tým, že do nej dávam kus seba, je to autentické a obraz si kúpi človek, lebo s ním rezonuje a tento štýl sa mu bude páčiť aj o pár rokov.

Aká farba dominuje v tvojej aktuálnej tvorbe?

Dlhodobo ma drží ružová, dokonca všetky jej odtiene (smiech) a ešte tyrkysová. To sú také moje farby, ktorých sa stále neviem nabažiť. Kedysi to tak vôbec nebolo, pred 6 rokmi som skôr kombinovala žltú s modrou a iné tmavšie kombinácie.

Obrazy nemaľujem pre seba, ale maľujem ich už v nastavení, že sú pre niekoho.

zladené do detailu – aj látka na vankúšikoch v ateliéri je Katkin motív, zdroj: Simona Ščibravá, Robene.sk
Maľuješ aj keď máš deň blbec?

Maľujem vždy dobre naladená. Pretože ak obraz bude niekde visieť, posledné čo by som si želala je, aby som zlú náladu a svoj „nekomfort“ preniesla do svojej tvorby. Vždy sa snažím byť pozitívne naladená, aby to z plátna vyžarovalo. Niekedy na obraze zanechám aj nejaký text či afirmáciu, ktorá podčiarkne energiu, ktorú chcem z obrazu vyjadriť.

Ak mám blbý deň, robím úplne iné veci ako maľovanie. Vtedy ma ani nebaví tvoriť a vziať do ruky štetec. Ja som ten typ človeka, ktorý si nerobí vedu z toho, že sa necíti dobre, ale hľadám spôsoby ako von z nepohody. Vtedy sa zvyčajne obrátim do svojho vnútra a na to mi zvyčajne slúži aj môj art journal, ktorý mi pomohol aj počas pandémie. Na 10 minút si sadnúť a vypnúť mozog niekedy na reštart úplne stačí. Na tvorbu art journalu robím dokonca aj kurzy. Je tom maličký skladný diárik a nemusí odradiť ani začiatočníka. Je to cesta ako cez umenie vypnúť od stresových situácii, alebo si pomôcť keď nálada klesne.

detaily z kurzu individuálnej maľby, zdroj: Simona Ščibravá, Robene.sk

Niekedy na obraze zanechám aj nejaký text či afirmáciu, ktorá podčiarkne energiu, ktorú chcem z obrazu vyjadriť.

Vieme, že ponúkaš aj  zážitkové kurzy zamerané na rozvoj kreativity. Povedz nám, o aké kurzy ide a pre koho sú určené.

Robím individuálne alebo aj skupinové kurzy či workshopy. V kocke sú moje kurzy o tom, ako začať tvoriť, ako sa oprostiť od presvedčení a dávam návod ako tvoriť aj v pohodlí domova a urobiť si z toho nový koníček. Teraz sú veľmi obľúbené kurzy párové či rodinné kurzy, kde si pár spolu namaľuje unikátny obraz. Robím aj teambuildingy – posledné bolo maľovanie vianočných gulí alebo ma radi vyhľadávajú aj ženské kolektívy – rozlúčky so slobodou alebo maľovanie kávou, kedy si dievčatá prídu a pomaľujú si niečo pekné. Aktuálne sú veľmi rozšírené online kurzy. Tie vyhľadávajú často ľudia, ktorí nie sú z Bratislavy alebo okolia. Ďalej ponúkam dvojhodinový kurz Intuitívneho maľovania alebo väčší balíček, kde si môže človek namaľovať aj veľký autentický obraz, napr. do bytu, a ja mu asistujem. V neposlednom rade aj spomínaný kurz Art journal – Môj kreatívny denník.

kurz maľovania kávou, zdroj: Simona Ščibravá, Robene.sk

Návšteva u Katky bola veľmi príjemná a niesla sa v priateľskej uvoľnenej atmosfére. Okrem rozhovoru sme si odniesli aj unikátne obrazy, ktoré sme si vlastnoručne namaľovali v priestoroch jej ateliéru Art Studio River v Bratislave. Ak vás nadchla myšlienka vytvorenia vlastného obrazu, neváhajte Katku kontaktovať.

Predávate cez Robene.sk a chcete sa s nami stretnúť aj vy? Napíšte nám na info@robene.sk

 

Po 15 rokoch rokoch v korporáte sa Katka vrátila k umeniu. Otvorila si vlastný ateliér, kde vám pomôže odhodiť zábrany a mať z maľby skutočný zážitok.
Prejsť na začiatok