Prečítajte si príbeh Lenky a jej značky SIUS a dozveďte sa všetko o materiáli washpaper

Talentovaná Lenka študovala Odevné návrhárstvo a dnes stojí za značkou SIUS. Tvorí kabelky a obaly z washpaperu a záleží jej na planéte. V krásnom rozhovore sa dozviete všetko o tomto ekologickom materiáli, o realite fast fashion, o jej ceste k značke a o inšpiratívnych profiloch.

Pohodlne sa usaďte, spravte si dobrý čaj a užite si rozhovor, z ktorého doslova vyžaruje Lenkina osobnosť.

Vaša značka SIUS prepája ekologické materiály a originálne autorské potlače. Prezraďte nám niečo o sebe. Čo ste študovali, čomu všetkému sa venujete a ako vznikol nápad vytvoriť si vlastnú značku?

Volám sa Lenka a už od mala som mala blízko k navrhovaniu. Milovala som vyrábať malé šatičky pre svoje bábiky. A to mi zostalo až dodnes. Najprv som študovala Odevné návrhárstvo sa Strednej umeleckej škole v Trenčíne a neskôr aj na bakalárskom štúdiu v Plzni. Tu som zostala študovať aj na magisterskom štúdiu, ale to už bolo zamerané na Obuv a módne doplnky, ktoré som si zamilovala. Práve tvorba kabeliek, ruksakov a iných doplnkov ma najviac uchvátila. Myslím však, že už úplne od začiatku som to niekde v sebe cítila, že toto je to, čo chcem robiť. A že pokiaľ to aspoň neskúsim, tak si to budem navždy vyčítať.

Okrem svojich vecí tvorím aj dizajnové spoločenské oblečenie pre jednu slovenskú značku, no mojim kabelkám by som sa raz chcela venovať naplno. V nich sa odzrkadľuje moje pravé ja a snažím sa, aby boli funkčné, no stále aj dostatočne pútavé. Dlhšie som však hľadala a skúšala materiály, z ktorých by boli vyrobené. Nechcela som nič živočíšne, ale ani nič umelé  vyrobené z ropy. V súčasnosti sa na našej planéte deje veľa vecí, ktoré jej ubližujú. Preto som chcela tvoriť z niečoho, čo k nej bude šetrné najviac ako bude v mojich silách.

naľavo batoh Candy z washpaperu, sprava tvorkyňa Lenka Zdroj: archív
O ekologických materiáloch sa hovorí stále viac a viac. Washpaper je jeden z materiálov, ktoré nie sú ešte veľmi využívanými, pritom je to naozaj skvelá náhrada živočíšnej kože. Predstavte človeku, ktorý nikdy nepočul pojem washpaper.

Myslím, že v dnešnej dobe, v ktorej žijeme, predstavujú ekologické materiály našu budúcnosť. Asi všetci vieme, ako na tom naša planéta je, preto by sme mali robiť všetko preto, aby sme jej pomohli. A to bola jedna z vecí, na ktorú som sa aj ja zamerala pri hľadaní vhodného materiálu. Chcela som materiál, ktorý nebude príliš tenký a poddajný, ako sú bavlnené či ľanové látky. Potrebovala som niečo pevnejšie, tuhšie, aby dokázal pekne udržať ten tvar kabelky či ruksaku. Nechcela som ho však vystužovať umelými neekologickými výstužami, len aby som docielila požadovanú pevnosť.

Washpaper je hladký, ľahučký, pevný a príjemný na omak. Nezráža sa, ani nemení farbu. Táto veganská koža je skvelou náhradou tej živočíšnej

Nakoniec som po dlhom hľadaní natrafila na WASHPAPER (umývateľný papier). Predtým som o ňom moc nepočula, ale zaujalo ma, ako ho v niektorých článkoch nazývali materiálom budúcnosti. Washpaper je hladký, ľahučký, pevný a príjemný na omak. Nezráža sa, ani nemení farbu. Táto veganská koža je skvelou náhradou tej živočíšnej. Na pohľad vyzerá ako koža, no keď si výrobok z neho chytíte do ruky, prekvapí vás jeho ľahkosť  a až potom si uvedomíte, že v ruke vlastne držíte papier. Nie však obyčajný. Tento materiál je vyrobený v Európe a je to zmes odpadového dreva s trochou latexu. (zloženie sa pohybuje okolo 90% celulózy, 5% latexu, 5% voda a  farbivá, záleží od konkrétneho druhu papiera, alebo pridanej potlače). Dá sa naň potláčať, kresliť, vypalovať za pomoci lasera a iné. Tento materiál je tiež držiteľom certifikátu OEKO-TEX® Standard 100, čo je skvelé.

Taška z materiálu washpaper, Zdroj: Robene.sk

 

Čo všetko sa dá z washpapera vyrábať a na ktoré produkty je ideálny?

Skvelý je na všetky módne doplnky ako kabelky, ruksaky, peňaženky, obaly na tablet, mobil, či doklady, obaly na knihy či bloky, peračníky, kozmetické taštičky a podobne. Taktiež v domácnosti sa dá využiť na obaly na kvetináč, rôzne košíky , krabice, podtácky a podobne.

Obal na kvetináč z materiálu washpaper, Zdroj: Robene.sk

►► Zaujíma vás udržateľná móda a poctivé handmade produkty? Sledujte Robene.sk na FacebookuInstagrame.

 

Akú má produkt z washpapera trvácnosť a ako sa o neho treba starať?

Pri správnej údržbe dokáže kabelka z washpapera vydržať naozaj dlho. A jeho údržba nie je pritom vôbec náročná. Keď sa kabelka zašpiní od prachu, či hocijakej špiny (testovala som aj hlinu zo záhrady), stačí vyvrátiť podšívku von (tá sa nemusí namáčať) a mokrou handričkou, či kefkou a mydlom špinu jemne vydrhnúť. Nemusíte sa báť, nič sa mu nestane. Dlhým namáčaním sa do neho akurát dostane viacej vody a zostane poddajný. Preto ho potom treba popraviť do pôvodného tvaru a iba nechať voľne vyschnúť.  Skôr si treba  dávať pozor na veci ako červené víno či káva. Takéto mokré, farebné tekutiny sú náchylné na to, aby sa do washpapera vstrebali a idú ťažšie odstrániť. Taktiež odporúčam dávať si pozor na oblečenie, ktoré moc púšťa farbu. Pri nosení kabelky sa otieraním o toto oblečenie môže farba preniesť na washpaper a pri niektorých agresívnych farbivách sa vám ju nemusí podariť odstrániť. Ani keď kabelka z washpapera zmokne, nie je to problém. Materiál iba jemne navlhne, ale nepremokne tak, aby sa veci vo vnútri poškodili. Stačí kabelku nechať  voľne vyschnúť a bude ako nová.

 

Kto alebo čo Vás inšpiruje? Napríklad módne značky, modelky, herečky, IG účty…

Asi to bude znieť ako klišé, ale inšpiruje ma všetko okolo mňa. Každá drobnosť vo mne dokáže prebudiť tvorivosť , ktorú potom pretvorím do strihu, či vzoru na moje kabelky. Okrem toho som už zo školy zvyknutá prezerať si trendy zo svetových mól na nadchádzajúcu sezónu, ktoré sú mi veľkou inšpiráciou. Dizajnér tak aspoň vie, aké farby budú in, aké tvary, veľkosti, typy tašiek, vzory atď. Vždy je tam veľa podnetov, ktoré vo mne vyvolávajú mnoho nápadov. Na Instagrame zas rada sledujem účty, ktoré sa snažia svojim followerom dať aj niečo viac, ako len prázdne nastylované fotky bez obsahu. Napríklad mám rada Nataliu Pažickú, Michala Saba, Slemon.blog a mnoho iných. Skrátka takých, ktorí šíria dobré veci ďalej do sveta.

Batohy Candy z materiálu washpaper, Zdroj: Robene.sk

 

Čo pre Vás a pre značku znamená udržateľnosť, zero waste a slow fashion?

V dnešnej dobe je veľmi potrebné, aby ľudia vedeli, kto stojí za ich vecami a z čoho sú vyrobené.  Veľké značky predávajú svoje oblečenie za veľmi nízke ceny.  Ľudia však často nevidia, čo stojí nízkou cenou produktu. Tie strašné podmienky, v ktorých musia zamestnanci pracovať a tie platy, ktoré dostávajú, im nevystačia ani na základné veci pre život. Chemikálie, ktoré sa vypúšťajú do prírody a mnoho ďalšieho. Takéto veci majú veľmi krátku životnosť a zbytočne tak vytvárame ďalší odpad, ktorého už je na Zemi aj tak dosť. Preto by mali ľudia spomaliť. Viac sa zaujímať o to, kto ich veci vyrobil, za akých podmienok a z akých materiálov. Podporiť radšej malého predajcu, ktorý má z každého predaného kúsku maximálnu radosť, ktorý sa snaží byť šetrný k prírode a robiť kvalitné veci, ktoré vydržia viac ako jednu sezónu. Je nás takých už mnoho, preto je určite z čoho si vyberať.

 

Vo vašej tvorbe ste sa orientovali na mestské ruksaky. Tento rok ste predstavili vydarenú novinku – závesné i stolové obaly na rastliny kde kombinujete washpaper a macramé techniku. Aké ďalšie novinky plánujete?

V hlave mám mnoho nápadov. V najbližšej dobe chcem vytvoriť  peňaženky, kozmetické taštičky a ďalšie asi dva strihy kabeliek.  Postupne vytváram aj viaceré farebné varianty už dostupných strihov. Taktiež chcem washpaper spojiť  s ďalším prírodným materiálom a vytvoriť  tak ďalšiu sériu doplnkov. No, kiež by mal deň aspoň 48 hodín. 🙂

Obal na kvetináč, Zdroj: Robene.sk

 

Slow fashion zažíva rozmach aj na Slovensku. Aká je cesta menšej slow fashion značky a čo oceňujete na spolupráci s Robene.sk?

Robene je skvelý projekt, ktorý na jednom mieste združuje malých predajcov z rôznych kútov Slovenska. Dáva nám tak možnosť osloviť omnoho väčšie množstvo zákazníkov, ako by sme dosiahli inými spôsobmi.  A v dnešnej dobe, kedy nie je možné ísť na predajné trhy a byť v priamom kontakte so zákazníkmi, je takýto združujúci online priestor na predaj skvelou vecou. Okrem toho sa mi páči aj priestor na predstavenie seba a svojej značky, vo forme takýchto rozhovorov. Ľudia tak majú možnosť lepšie nás spoznať a dozvedieť sa o našej tvorbe omnoho viac.

Čo by ste odkázali menším značkám, ktoré sa snažia rozbehnúť svoju lokálnu tvorbu?

Najdôležitejšia je určite viera v seba samého a vnútorný pocit, že to je presne to, čo chcete. Ak máte toto, nikto iný vás nepresvedčí o tom, že to nemáte skúšať alebo že to nedokážete. Potom stačí iba tvrdá práca, naozaj veľa práce a výsledok sa skôr či neskôr dostaví. Určite však treba veriť v svoje schopnosti a vytrvať.

 

►► Prečítajte si aj náš rozhovor so slow fashion značkou NosímUmenie, za ktorou stoja talentované sestry.

 

Zapojte sa do prebiehajúcej súťaže na našom Facebooku o štýlový a udržateľný ruksačik od Sius! Držíme palce ♥

 

 

Prečítajte si príbeh Lenky a jej značky SIUS a dozveďte sa všetko o materiáli washpaper
Prejsť na začiatok